Historie Turecka | Dějiny Turecka

turecko-bg-header-title.png
     
         
 
 

Historie Turecka

 

Kdyby mohla země mluvit, vyprávěla by příběhy plné dobývání, intrik, odvahy a slávy… Přesně taková totiž turecká historie je.

Turecko bylo osídleno již před 11 tisíci lety a během této dlouhé doby zde našlo domov hned několik civilizací. Bojovní Chetité, Řekové, kteří vystavěli legendární Tróju, bájné město nedaleko Dardanel proslavené především Homérovou Iliadou, i Římané – právě tyto národy psaly tureckou historii. Po rozpadu římského impéria připadlo Turecko bohaté Byzantské říši, díky které se stalo křesťanským centrem světového dění. Islám se do Turecka dostal spolu se seldžuckými Turky v 11. století. V stejné době však do země vpadli Osmani, kteří zde vládli až do roku 1923. Vytvořili v Turecku jednu z největších říší, jaké svět kdy poznal. Po jejím zániku vznikla Turecká republika. Historicky prvním prezidentem se stal Mustafa Kemal Atatürk, který v zemi provedl značné reformy – jen díky němu mají děti povinnou školní docházku, Turci používají latinku a ženy mají skoro stejná práva jako muži.  Není tedy divu, že se „Otec Turků“ těšil za své vlády velké oblibě a ani po jeho smrti na něj národ nezapomněl.

          

Po 2. světové válce, kdy se Turecku podařilo, na rozdíl od té první, udržet neutralitu, vstoupila země do NATO. V současné době Turecko usiluje o vstup do Evropské unie, čemuž však brání nejen neustálé spory s Řeckem o kyperské území, ale také neschopnost vyrovnat se s vlastní krvavou minulostí – turecká vláda totiž stále odmítá připustit podíl na genocidě Arménů, problémy s náboženskou nesnášenlivostí a nacionalismem namířeným proti Kurdům. Zkrátka, ani v této překrásné zemi není vše růžové.

Poznávací zájezdy do Turecka

ParallelRenderThread Error:javax.persistence.PersistenceException: org.hibernate.exception.SQLGrammarException: could not execute query
 

Potřebujete poradit?

224 990 980
800-TRA-VEL (800 872 835)
602-TRA-VEL (602 872 835)

Garantujeme nejnižší ceny

Proč cestovat s Travel.cz

  • 200.000+ zájezdů na jedné adrese
  • Garantujeme nejnižší cenu na trhu
  • Máme vždy aktualizované nabídky zájezdů
  • Nabízíme i rezervace hotelů a letenek za výhodné ceny
  • Individualní plánování dovolené - dovolená na míru

Nahrávám...

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolených kritérií

Ověřujeme aktuální dostupnost a cenu vybrané služby

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolené destinace

Děkujeme, Vaše rezervace se dokončuje