Geografie Turecka
Jak již víte, Turecko se rozkládá na dvou kontinentech – Evropě a Asii. Část ležící v Evropě se nazývá Thrákie a tvoří ji spíše nížiny. Asijská část neboli Anatólie, je naopak především hornatá. Anatólie je natolik rozlehlá, že se dělí ještě na oblast střední a východní. Střední část je lemována působivým horským masivem Taurus, jehož vrcholky jsou zasněženy téměř po celý rok. Ve východní části se nachází nejvyšší hora Turecka, bájný Ararat, který se tyčí do výše 5 137 m.
Jakousi pomyslnou hranici mezi těmito dvěma „světy“ tvoří známé průlivy Bospor a Dardanely. Díky své poloze nejenže má Turecko hodně sousedů, ale omývá ho i několik moří: Marmarské, Středozemní, Egejské, Černé.
Ostatně právě oblast okolo Černého moře proslula velmi úrodnou půdou. Pěstují se zde slunečnice, lískové či vlašské ořechy, citróny, pomeranče, vinná réva a mnoho dalšího. Geologicky je Turecko velice rozmanité, má však tu nevýhodu, že leží na místě zlomů, podél kterých často vznikají zemětřesení.
V zemi pramení řeky Eufrat a Tigris, kolem kterých se začaly v dávné minulosti formovat první starověké státy. Díky horkému podnebí se v Turecku daří především subtropické flóře, tedy například palmám, olivovníkům, fíkovníkům či jedlým kaštanům. V přírodě se můžete setkat převážně s muflony, gazelami i medvědy a pozor na divoké osly!